Higiena jamy ustnej

Higiena jamy ustnej jest częścią higieny całego ciała. Służy ona do uzyskania subiektywnie odczuwanego uczucia świeżości i czystości. Efektywna higiena jamy ustnej wymaga wiedzy i sprawności manualnej.

Do uzyskania pięknego i zdrowego uśmiechu potrzebne są:

 

 1. Instruktaż domowej higieny (pytaj o poradę w gabinecie);Ma on na celu objaśnić powstawanie i rozwój płytki nazębnej, jej szkodliwe działanie, a także efektywne sposoby jej usunięcia.
  Instruktaż powinien zawierać także naukę metod właściwego szczotkowania zębów.
 2. Diagnostyka;Jedynie wizyty i konsultacje w gabinecie stomatologicznym z indywidualnym podejściem do pacjenta gwarantują zastosowanie odpowiedniej i efektywnej higieny.
 3. Wybór środków pielęgnacyjnych;W celu zapewnienia pożądanych efektów w higienie jamy ustnej nie należy się ograniczać do stosowania szczotki i pasty do mycia zębów. Aktualnie na rynku można znaleźć bogactwo innych artykułów, takich jak: nici dentystyczne, czyściki do języka, płyny do płukania jamy ustnej, które efektywnie wspomagają utrzymywanie higieny.
 4. Wizyty kontrolne.W trakcie wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym można oczyścić zęby w profesjonalny sposób wykorzystując:
  • skaling (ultradźwiękowe usunięcie kamienia nazębnego)
  • piaskowanie (usunięcie osadów i przebarwień uzębienia)
  • lakierowanie (profilaktyka próchnicy i zniesienie nadwrażliwości)
  • wybielanie (poprawienie estetyki)
  • lakowanie (zabezpieczenie bruzd zębów stałych świeżo wyrżniętych)

Comments are closed.